Formația noastră de baschet feminin a încheiat sezonul de Ligă Națională pe locul al cincilea, după ce s-a impus cu  2-0 la partide, în confruntarea cu CSB Teleorman Alexandria. Astăzi, în meciul al doilea, SCM Timișoara a câștigat cu scorul de 70-43 și a încheiat sezonul cu o serie de patru succese consecutive.

SCM Timisoara final sezon 2017 2018

Alb-violetele au fost conduse cu 4-0, dar au luat avantaj din primul sfert și apoi au controlat jocul. Cu un număr ridicat de recuperări – 44, Ardelean 9, Filip 8, Stoiedin 6 – dar și cu 26 de pase decisive și 14 intercepții, fetele antrenate de tripleta Coldea-Prejban-Ondreikovics au făcut un nou meci consistent și au confirmat forma bună în care se află.

Vizitatoarele au reușit să egaleze în sfertul secund (23-23), însă a urmat o serie de 12-0 și o diferență imposibil de recuperat pentru formația din Alexandria. Cu Lloyd pe post de marcatoare, cu Burdgess bună la recuperare și Adina Pop furnizoare de pase decisive, SCM a făcut 35-25 la pauza mare.

În repriza a doua, gruparea viola s-a apărat foarte bine, a încasat doar 18 puncte și a folosit toate jucătoarele valide. La final, bănățencele s-au desprins la 27 de lungimi, chiar dacă au jucat fără Monika  Brosovszky, accidentată.

SCM Timișoara – CSBT Alexandria 70-43 (21-13, 14-12, 16-9, 19-9)

SCMT: Lloyd 29 puncte, 5 recuperări, 4 intercepții, Stoiedin 16 puncte, 6 recuperări, 3 intercepții, Pop 6 puncte, 6 pase decisive, Ardelean 4 puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive, 3 intercepții, Filip 4 puncte, 8 recuperări, 6 pase decisive, Burdgess 4 puncte, 5 recuperări, Ivășchescu 3 puncte, 3pase decisive, Lupu 3 puncte, Badi 1 punct, Pane

Alexandria: Mihai 12 puncte, 9 recuperări, 4 intercepții