Președintele Sport Club Municipal Timisoara, Radu Țoancă, a propus primarului Nicolae Robu si Consiliului Local al municipiului Timisoara ca „strada Pictor Theodor Aman, unde se afla stadionul de rugby al orasului, sa se transforme în strada Chester Williams”. 

Deces Chester WilliamsÎn argumentarea înaintată, oficialul clubului nostru precizează: „Chester Williams a fost unul dintre cei mai mari jucători de rugby din toate timpurile, a antrenat echipa de rugby SCM Timisoara Saracens, obținând numeroase trofee (cupe, campionate, supercupe) și ducând echipa în mai multe rânduri în competitiile europene”.

 

 

„Sugestia clubului nostru este ca strada Pictor Theodor Aman, unde se afla stadionul de rugby al orasului, sa se transforme in strada Chester Williams, insa, in cazul in care acest lucru ar provoca disconfort birocratic cetatenilor din zona, lăsăm la latitudinea administratiei publice locale sa identifice o strada sau un bulevard care sa poarte numele legendarului jucator si antrenor de rugby sud-african”

propunerea SCM Timișoara

În urmă cu șase ani, pe vremea când era consilier local, Radu Țoancă a propus ca Mornay Chester Williams să fie cetățean de onoare al Timișoarei. Propunea a fost îmbrățișată de primarul Nicolae Robu și de consilierii locali, astfel că la 22 octombrie 2013 Chester Williams devenea cetățean de onoare al orașului nostru.

Chester Williams s-a stins din viață săptămâna trecută, la vârsta de 49 de ani, din pricina unui infarct.

Când jucăm?

Share This