Prima remiză din actuala ediție a Cupei României la rugby s-a înregistrat astăzi, pe stadionul Dan Păltinișanu. Echipa noastră și Știința Baia Mare au remizat cu puncte puține, 6-6 (6-3).

Timisoara Saracens Stiinta Baia Mare noiembrie 2019Fiecare grupare a condus o dată: oaspeții cu 3-0, după lovitura de pedeapsă transformată de Ratu Taniela, în minutul 18, iar sarazinii grație reușitelor din penalitate ale lui Ionel Melinte, din minutele 22 și 33.

Scorul final a fost stabilit încă din minutul 43, când Ratu a făcut 6-6. Echipa noastră a avut o șansă bună de a învinge și a doua oară Baia Mare, în Cupa României, în acest sezon, dar Melinte a irosit o lovitură de pedeapsă din poziție favorabilă, în minutele de final.

Băieții noștri au acum 21 de puncte, în grupa A, urmați de Știința Baia Mare (18 puncte), când a mai rămas o singură etapă de disputat. La 23 noiembrie, se vor juca partidele:

Tomitanii Constanța – SCM Timișoara Saracens

Știința Baia Mare – Universitatea Cluj

Prima clasată se califică în finala competiției, unde a acces deja Steaua București, virtual câștigătoare a grupei B.

Când jucăm?

Share This