În semifinala patrulaterului de la Sibiu, baschetbaliștii noștri au învins SCM U Craiova, cu 77-70 (38-34), chiar dacă oltenii au avut +10 în primul sfert. Echipa antrenată de Petricevic, Bota și Markovic a recuperat, iar la finele primului sfert era 19-14 pentru Craiova.

Ivan Lilov vs Craiova la Sibiu Baschet SCM Timisoara

Pentru bulgarul Ivan Lilov, acesta a fost meciul de debut la echipa noastră

Oponenții noștri s-au desprins la zece lungimi și în sfertul al doilea, însă minutele dinaintea pauzei au adus o serie de coșuri de la distanță, grație cărora băieții noștri aveau +5 la jumătatea jocului.

Desprinderea a venit încă de la startului sfertului al treilea, astfel că alb-violeții nu au avut emoții în repriza a doua și s-au impus cu 77-70. Meciul poate fi văzut în reluare, astăzi, la ora 11,00, la Digi Sport 4. O galerie foto găsiți pe pagina Facebook „Leii din Banat – Baschet SCM Timișoara” (CLICK AICI).

Marcatori SCMT: Strong 26 puncte, Gajic 13 puncte, 10 recuperări, Lazar 10, Mirkovic 10, Lilov 8 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive, Olah 4, Petrescu 3, Rogava 2, Schipor 1.

Într-a doua semifinală, CSU Sibiu a învins viitoarea noastră adversară din Cupa României, SCM Miercurea Ciuc, cu 83-65.

Finala Sibiu – Timișoara se joacă astăzi (luni), la ora 19,30 și poate fi urmărită la Digi Sport 2.