Clubul nostru îi mulțumește lui Cătălin Fercu pentru perioadă minunată petrecută la Timișoara și pentru aportul la trofeele câștigate de-a lungul deceniului trecut. Cătălin a făcut parte din proiectul Timișoarei încă de la start și a fost, alături de colegii săi, părtaș la multe momente ce au adus bucurie iubitorilor de rugby din oraș.

131119114_398848804653769_3392017915429895015_nColaborarea dintre Cătălin Fercu și SCM Timișoara s-a încheiat la mijlocul acestei luni, ca urmare a faptului că jucătorul nu a mai primit viza medicală și, pe cale de consecință, nu mai poate evolua în competițiile organizate de Federația Română de Rugby.

Clubul nostru a inițiat negocieri cu Cătălin Fercu – el având contract până la 22 mai 2022 – oferindu-i posibilitatea de a alege între două poziții în staff-ul tehnic al echipei de rugby. Fercu a refuzat ambele oferte, astfel că – el neputând să mai evolueze ca jucător, în lipsa vizei medicale – relațiile contractuale dintre cele două părți au încetat, la inițiativa clubului.

În 2021, Fercu a fost titular în două partide și rezervă într-o altă confruntare. El a jucat ultimul meci la 1 mai 2021, CSM Știința Baia Mare – SCM Timișoara 29-24, în etapa a II-a din Superligă.

Ne exprimăm regretul că un rugbist de talia lui Cătălin Fercu nu mai continuă alături de noi, însă regulamentele în vigoare nu ne permiteau să mai derulăm un contract de jucător cu Cătălin Fercu.

Cătălin, mult succes în tot ceea ce vei face în continuare!

Când jucăm?

Share This