Echipa noastră de baschet a jucat pe terenul campioanei naționale, U-BT Cluj-Napoca, în etapa a VII-a a Ligii Naționale. Gazdele s-au impus la capătul unei meci care a fost extrem de echilibrat mai mult de 30 de minute.

Gajic vs Cluj deplasare

Nikola Gajic a reușit un double-double, la Cluj-Napoca

Startul a fost echilibrat (8-8, minutul 5), după care U-BT a avut un run de 7-0 (15-8). Violeții au recuperat repede (15-14, minutul 7), după care s-a mers cap la cap, cu alternanță la conducere.

La pauza mare, diferența era de o singură posesie în favoarea clujenilor (48-46), distanță care s-a păstrat și după un al treilea sfert încheiat la egalitate (74-72)

Clujenii s-au desprins în sfertul al patrulea, după ce ambii noștri pivoți – Olah și Lazar – au fost sancționați cu a patra greșeală personală (ei aveau să fie eliminați pentru al cincilea fault), iar ceilalți doi jucători de talie – Komatina și Petrescu – „au urcat” și ei la un singur fault de eliminare.

De altfel, și raportul aruncărilor libere a fost disproporționat: 27 pentru Cluj, 17 pentru Timișoara.

U-BT Cluj-Napoca – SCM OHMA Timișoara 98-88 (27-24, 21-22, 26-26, 24-16)

Marcatori SCM OHMA: Strong 21 puncte, 7 pase decisive, 2 recuperări, Lilov 20 puncte, 7 pase decisive, 4 recuperări, Gajic 18 puncte, 11 recuperări, Mrkovic 10 puncte, 3 pase decisive,  Petrescu 4 puncte, Lazar 4 puncte, Olah 4 puncte Vlahovic 4 puncte, Komatina 3 puncte, 4 recuperări

Cluj: Stewart 32 puncte, 4 recuperări

Formația noastră va juca pe teren propriu, etapa viitoare, sâmbătă, 13 noiembrie, de la ora 18,00, cu Athletic Constanța.